Buji Kablosu Nedir?

Ateşleme bobininden gelen yüksek voltaj elektriği bujilere iletmek için kullanılan kabloya buji kablosu denir. Bujiler ve buji kabloları tek başlarına elektrik üreten parçalar değillerdir. Buji kabloları yüksek voltaj elektriği taşıyıcı, bujilerse gelen enerjiyi kıvılcıma çeviricidir.

 

 

Buji Kablosu Çeşitleri Nelerdir ?

 

Günümüze kadar farklı buji kablosu tipleri kullanılmıştır. En yaygın kullanılan 3 çeşit buji kablosu vardır.

Dağıtılmış Direnç Kablosu:

Bu tip lateks grafit ile emprenye edilmiş bir cam elyaf çekirdeğe sahiptir. Bu kablo türü, maksimum miktarda radyo frekansı parazitini (RFI) önleme sağlar. RFI, yüksek voltaj fiş kablolarından geçtiğinde oluşur. Kabloda kontrollü bir direnç oluşturmak RFI'yi bastırır ve hassas elektronik aksamların sürülebilirlik sorunlarına neden olabilecek yanlış sinyaller almasını önler. Aracınıza uygun buji kablosunu satın almak için tıklayınız.

Endüktans (mag) Kabloları: 

Bu tip bakır ve nikel alaşımlı kabloların spiral sarılı bir göbeği vardır. RFI, esas olarak telin direncinden ziyade çekirdeğin etrafına sarılmış tel halkalarının oluşturduğu manyetik alan tarafından baskılanır. Mag kablosu, bastırma kablosundan daha az toplam dirence sahiptir bu yüzden bujileri ateşlemek için gereken akımı azaltır. Ana avantaj, uzun vadede daha fazla dayanıklılıktır. 

Sabit Direnç teli: 

Bu tel türü, RFI'yi kontrol etmek için fiş başlığında sabit bir direnç bulunan çelik veya bakır metalik bir göbeğe sahiptir. Bu tel birçok Avrupa üretimi araçta kullanılmaktadır.